Zaznacz stronę

Odpowiednia poduszka w duecie z prawidłowo dobranym materacem to kombinacja, która zapewni wsparcie ciała na wszystkich jego odcinkach, a w konsekwencji zdrowy sen. Nie powinniśmy traktować jej wyłącznie jako akcesorium do podstawowego wyposażenia sypialni. Wyborowi właściwej poduszki należy poświęcić tyle uwagi, co w przypadku wyboru materaca.

Poduszka – co warto o niej wiedzieć?

Wpływ poduszki na komfortowy sen bardzo często jest umniejszany. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepiej dobrany materac nie odpowie na wszystkie nasze potrzeby, jeśli w parze z tym zakupem nie idzie nabycie poprawnie dopasowanej poduszki. Podobnie jak wybór twardości materaca jest kwestią indywidualnych potrzeb i preferencji, tak sposobów na podparcie głowy podczas snu może być bez liku. Jedni wolą spać niemal na płasko, inni z kolei będą potrzebować znacznie wyższego podparcia. Oczywiście osobną kwestią są personalne upodobania, a realne potrzeby organizmu i właściwe reagowanie na nie. Dlatego właśnie warto zainteresować się poduszkami ortopedycznymi – to one zapewnią właściwą pozycję kręgosłupa podczas snu. W rozważaniach nad wyborem właściwej poduszki nie można także pominąć innej niezwykle istotnej kwestii – higieny. Odpowiednio dobrana poduszka o wysokim poziomie cyrkulacji powietrza, którą z łatwością utrzymamy w czystości, może stać się wybawieniem dla alergików czy osób zmagających się z problemami skórnymi. A co poza snem? Osoby, które mierzą się z wadami postawy, problemami z krążeniem lub są pod stałą opieką fizjoterapeuty, powinny korzystać z poduszek rehabilitacyjnych czy poduszek sensomotorycznych poleconych przez specjalistę. Ich zastosowanie w życiu codziennym, w połączeniu z odpowiednio dobraną poduszką do spania, może tylko zaowocować korzyściami dla zdrowia.

Czym kierować się dobierając rozmiar i kształt poduszki?

Myśląc o idealnej, wygodnej poduszce, bardzo często przed oczami staje nam obraz dużej, miękkiej poduszki. Nie należy zapominać jednak, że cel, jaki poduszka powinna spełniać to zapewnienie odpowiedniej podpory głowy, szyi oraz ramion, łopatek już niekoniecznie. Nie musi więc ona zajmować znacznej części górnej strefy łóżka. Wręcz przeciwnie, właściwie dobrana poduszka będzie kompaktowa, jednocześnie spełniając swoje przeznaczenie. Jeśli chodzi o kształty poduszek, tych na rynku jest sporo. Są one oczywiście nieprzypadkowe i wiążą się z potrzebami użytkujących i zadaniami, jakie poduszka ma realizować. Standardowa prostokątna poduszka bez żadnych wgięć oraz zmiennych wysokości będzie służyć osobom, którym po prostu zależy na komforcie snu, ale nie skarżą się na dolegliwości w górnym odcinku kręgosłupa. Z kolei te osoby, które z takimi problemami się mierzą, powinny zainteresować się profilowanymi poduszkami, które zapewnią dodatkowe wsparcie odcinka szyjnego. Jeśli zmagamy się z wadami postawy, wybór poduszki warto skonsultować z lekarzem ortopedą. Przy zakupie z kolei, warto zwracać uwagę na to, czy poduszka ma status wyrobu medycznego. 

Rodzaje poduszek a pozycja podczas snu

Na lewym boku, na prawnym boku, na plecach, na brzuchu – w zależności od preferowanej pozycji snu, nie każda poduszka będzie w stanie zapewnić odpowiedni komfort spania. Kształty poduszek są ściśle związane z tym, na jakie potrzeby, mają zwracać szczególną uwagę. Bez względu na preferowaną pozycję podczas snu, kręgosłup powinien tworzyć linię prostą, aby tak się stało, niezbędne jest dobrani właściwie profilowanej poduszki w stosunku do tego, w jaki sposób śpimy. Śpiąc na plecach – w pozycji powszechnie uznawanej za najzdrowszą, głowa nie powinna być umieszczona zbyt wysoko względem mostka. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się dwa typy poduszek: tradycyjna – prostokątna, która może mieć lekko zaokrąglony kształt oraz profilowana poduszka z wybrzuszeniem w odcinku szyjnym. Spanie na plecach być może jest najzdrowsze, ale dla wielu niewygodne. Najczęściej podczas snu wybieramy jednak pozycję boczną. Tutaj również swoją rolę spełni poduszka z wybrzuszeniem, która w odpowiedni sposób podeprze odcinek szyjny. Najmniej rekomendowane jest jednak spanie na brzuchu. Powoduje ucisk narządów, może również utrudniać oddychanie, zwłaszcza jeśli tego typu sen praktykowany jest na standardowej, niedopasowanej do tego typu preferencji poduszce. W odpowiedzi na to szczególne zapotrzebowanie, stworzone zostały poduszki, które wyglądem przypominają kilkuramienną gwiazdę.

Jakie wypełnienie poduszki wybrać?

Rodzaj wypełnienia poduszki można podzielić na dwie kategorie: naturalne oraz syntetyczne. Do pierwszej z nich zaliczyć można puch i pierz – popularne wypełnienie w domach pokoleń naszych dziadków. Naturalne nie zawsze znaczy jednak lepsze. W kwestii zapewnienia odpowiedniej gęstości i twardości wypełnienia, cyrkulacji powietrza oraz utrzymania czystości poduszki, zdecydowanie lepsze efekty zapewnia wypełnienie syntetyczne. Świetne rezultaty daje zastosowanie innowacyjnej termoelastycznej pianki Visco. Zanim zaczęto korzystać z jej ortopedycznych właściwości do wypełniania poduszek, przez lata służyła do produkcji produktów medycznych. W praktyce poduszki z wypełnieniem pianki Visco skutecznie niwelują napięcia mięśniowe, odpowiadają za właściwą regenerację ciała i kręgosłupa. Zdrowotny wpływ na organizm oraz wygoda i relaks w jednym.

Jaką poduszkę Hilding wybrać?

Wiemy już, jakie kształty poduszek odpowiadają indywidualnym potrzebom oraz w jaki sposób dobrać poduszkę do preferowanej pozycji snu. W ofercie Hilding znajdziemy propozycje dla śpiących na plecach i boku (Hilding Visco Balance) oraz brzuchu (Hilding Antistress Carbon), czy bardziej uniwersalne rozwiązania dla tych, którzy śpią w najróżniejszych kombinacjach (Hilding Visco Standard). Skupmy się jednak na jeszcze bardziej zindywidualizowanych potrzebach. Wspomniana już poduszka Hilding Antistress Carbon dzięki swojemu ergonomicznemu kształtowi zapewnia wygodę snu, ale co więcej, łagodzi stres nagromadzony w ciągu dnia, gwarantując głęboki, relaksujący sen. A to za sprawą zawartości włókien węglowych w piance Visco, pomagają one eliminować skumulowane na powierzchni ciała ładunki elektryczne oraz zapewnia wysoką przepuszczalność powietrza.  Sprawdzi się więc doskonale nie tylko dla zestresowanych, ale również jako poduszka dla dzieci czy poduszka dla alergików.

Opracowane przez zdrowykregoslup.pl