Zaznacz stronę

Przewracanie się z boku na bok, kompulsywne sprawdzanie godziny i bezskuteczne liczenie baranów. Brzmi znajomo? Trudności z zasypianiem są powszechne, jednak ich powody mogą być bardzo złożone. Sprawdź, w jaki sposób sen i zdrowie mają na siebie wpływ oraz jak walczyć z bezsennością.

Dlaczego sen jest tak istotny?

Zdrowy sen umożliwia organizmowi niezbędną regenerację. Reguluje gospodarkę hormonalną, procesy metaboliczne i fizjologiczne. Jego deficyt odbije się z kolei na funkcjonowaniu niemal całego organizmu. Ze względu na pęd życia i nadmiar bodźców, sygnały, jakie wysyła nam ciało o potrzebie odpoczynku, bywają zagłuszane i bagatelizowane. Zamiast oddać się w objęcia Morfeusza, serwujemy sobie kolejny odcinek serialu lub przeglądamy media społecznościowe. Zdrowy sen to nie tylko przespanie danej liczby godzin, ale zapewnienie sobie odpowiedniej higieny snu oraz wygody ciała zanim zmrużymy oczy. Dopiero jakościowy, regularny sen (w połączeniu z odpowiednią dietą, suplementacją oraz aktywnością fizyczną) jest w stanie odpłacić organizmowi należnymi benefitami w postaci większej wydajności w ciągu dnia oraz koniecznej równowagi psychosomatycznej.

Z czego wynikają problemy z zasypianiem?

Wysokie narażenie na stres i szybkie tempo życia w oczywisty sposób odbijają się na naszym zdrowiu, czego ryzykiem jest wpadnięcie z błędne koło. Pozbawiony wystarczającej ilości snu organizm nie zdoła się zregenerować, a zmęczenie i powracające trudności ze snem wzmagają frustracje, że wraz z kolejną godziną bezsenności i nieudanymi próbami oczy wciąż pozostają szeroko otwarte, a czas do porannego budzika niebezpiecznie się kurczy. Bezsenność wywołaną czynnikami cywilizacyjnymi: zwiększoną liczbą bodźców i ekspozycją organizmu na stany napięciowe i lękowe definiuje się jako krótkotrwałą (trwającą krócej niż 4 tygodnie). Często na problemy z zasypianiem skarżą się kobiety w ciąży. Zaburzenia te występują szczególnie w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży. W pierwszym, powodem bezsenności w ciąży może być stres, w ostatnim z kolei, ból pleców, zwiększona potrzeba oddawania moczu, skurcze łydek oraz intensywne ruchy dziecka. Odpowiednim wsparciem w walce o dobry, niezakłócony sen w tym szczególnym stanie może być materac piankowy Hilding Rumba. Za sprawą użycia termoelastycznej pianki Visco reaguje na temperaturę ciała i dopasowuje się do jego ułożenia, zmniejszając napięcie mięśni i ułatwiając ich dogłębną regenerację.

Bezsenność może być interpretowana jako objaw lub osobna jednostka chorobowa.  Problemy ze snem, mogą być jednak znakiem ostrzegawczym, alarmującym o złej kondycji organizmu lub stanach chorobowych, nie należy więc ich lekceważyć. Jeśli problemy utrzymują się dłużej niż 4 tygodnie mowa o bezsenności przewlekłej, wówczas należy porzucić domowe sposoby na sen oraz leki na sen bez recepty i udać się do lekarza. Poddanie się wywiadowi lekarskiemu oraz wykonanie specjalistycznych badań służących ustaleniu przyczyny trudności, tylko zwiększy szanse na zdrowy, spokojny sen.

Sposoby na zapewnienie sobie lepszego snu

Kiedy problemy z bezsennością nie wskazują cech chorobowych i nie stanowią tak poważnego problemu, warto  w pierwszej kolejności sięgnąć po najprostsze rozwiązania, które mogą znacząco podnieść jakość snu. Wśród domowych sposobów na bezsenność, znanych od pokoleń, prym wiedzie zastosowanie ziół oraz naturalnych metod na walkę z niedostatkiem snu. Ziołowe napary wypijane regularnie na kilka godzin przed snem pomogą wyciszyć organizm, rozluźnić mięśnie, a w efekcie szybciej zasnąć. Takie właściwości wykazuje lawenda, której kwiaty wykorzystywane w ziołolecznictwie łagodzą stres i złe samopoczucie. Oprócz popijania mieszanek ziołowych z kwiatami lawendy, warto dodać kilka kropel olejku z lawendy do gorącej kąpieli, która dodatkowo zregeneruje mięśnie po ciężkim dniu, czy nawet trzymać suszone kwiaty lawendy w sypialni. Jakie zioła przyniosą podobne efekty? Napar z liści melisy zadziała kojąco, zwłaszcza w przypadku osób starszych. Podobnie waleriana niwelująca skutki stresu, a dodatkowo wpływająca na lepszą przemianę metaboliczną. Poszukiwanie sposobów na bezsenność i wdrażanie ich w życie to jedno, ale najważniejsza jest samodyscyplina. Być może ponad 20 lat temu zioła były wystarczającym remedium na krótkotrwałe problemy ze snem, ale współcześnie, będąc tak bardzo narażonym na wszechobecne bodźce generowane choćby przez elektronikę, w walce z bezsennością należy wytoczyć ciężkie działa i na przynajmniej dwie godziny przed snem wprowadzić cyfrowy detoks.  Wpatrywanie się w ekran tuż przed zmrużeniem oczu nie pomaga w odprężeniu. Najlepiej, jeśli telefon nie będzie miał wstępu do sypialni. O tym, jak szkodliwe jest oglądanie telewizji na moment przed zaśnięciem, nie trzeba wspominać. Co zamiast tego? Regularna aktywność fizyczna (przynajmniej na 4 godziny przed snem), która obniży negatywne skutki stresu.  W łóżku warto praktykować ćwiczenia oddechowe w ramach technik relaksacyjnych, które rozluźnią ciało i głowę. Polegają na serii głębokich oddechów i wydechów i świadomej powtarzalności tych czynności. Co ważne, każdorazowe położenie się spać powinno być poprzedzone wietrzeniem sypialni oraz zasłonięciem okien. W takich warunkach organizm wyciszy się z dużo większą łatwością.

Jaki materac i poduszkę wybrać, aby zagwarantować sobie jakościowy sen

Odpowiedź może zabrzmieć banalnie – wygodny! Czasami znalezienie właściwego rodzaju materaca odpowiadającego wymaganiom naszego organizmu okupione jest niezliczoną ilością prób i testów. Jedno jest pewne, po znalezieniu tego idealnego materaca i poduszki sen nigdy nie będzie taki sam! Dobrze dobrany do potrzeb materac zapewni ciału idealne dopasowanie poprzez równomierne rozłożenie jego ciężaru. Nie tylko wentylacja przestrzeni, w której śpimy, ma znaczenie, to również ważna właściwość materaca, której nie powinno się pomijać. Odpowiedni materac zapewni należytą wentylację ciała, przez co zmiany temperatur nie będą powodem, dla których budzimy się w nocy z powodu dyskomfortu. W przypadku problemów z kręgosłupem, czy też będąc osobą przewlekle chorą, spędzającą dużo czasu w łóżku, co paradoksalnie również może generować  problemy z zasypianiem, warto zapoznać się z ofertą materacy medycznych dostosowanych do potrzeb najbardziej wymagających nabywców. Po znalezieniu tego idealnego materaca, odpowiadającego wymaganiom, należy pochylić się nad wyborem poduszki, która zapewni wsparcie szyi i głowie, tak zajętej codziennymi obowiązkami. Nieodpowiednio dobrana poduszka w stosunku do ulubionej pozycji ciała w trakcie snu może być powodem, dla którego nie wysypiamy się tak dobrze, jak moglibyśmy z właściwą podporą. Śpiącym na boku ukojenie przyniesie poduszka z wałkowym wyprofilowaniem na wysokości odcinka szyjnego. Ci, którzy preferują sen na brzuchu, powinni sięgnąć po poduszkę o specyficznym, czterokątnym kształcie, który to pozwala na wygodne ułożenie ciała przy zachowaniu swobodnego oddechu. Notorycznie zestresowanym, walczącym z bezsennością, spokój w sypialni zapewnić może profilowana poduszka wykonana z carbonu. Zawarte w niej włókna węglowe eliminują zebrane na powierzchni ciała ładunki elektryczne.

Wdrożenie odpowiedniego reżimu higieny snu wraz z dbałością o rytuały i regularny tryb życia również w ciągu dnia, a wreszcie dobór materaca i poduszki odpowiadających potrzebom organizmu, są w stanie zbliżyć nas do zdrowego wysypiania się, a w efekcie zapewnić równowagę psychiczną, zwiększoną odporność i wydajność organizmu. Czy warto? Odpowiedź jest oczywista.

Opracowane przez zdrowykregoslup.pl